Facebook
Gmail
Comenius
English web
Erasmus+
pátek, 18 září 2020
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Vytisknout

Arche Europa

Mezinárodní projekt 

„Archa Evropy - Hledání dětství“

 

Německo-česká plavba na čtyřech řekách z Berlína do Prahy

(Spréva – Havola – Labe – Vltava)

Pohádková země - Německé centrum pohádkové kultury a České centrum v Berlíně a Praze se v rámci německo-českých kulturních kontaktů 2008/2009 vydaly na dobrodružnou cestu. Od 20. do 29. dubna 2009  se němečtí a čeští žáci plavili při „Hledání dětství“ motorovou lodí „Uckermark“ Sprévou, Havolou, Labem a Vltavou z Berlína do Prahy.Těžištěm tohoto projektu byla vzájemná kulturní výměna a hledání společných kořenů a hodnotové orientace obou národů, které jsou určující pro výchovu a výuku našich dětí. Při té příležitosti se potkaly dvě třídy, jedna německá a jedna česká, které zvítězily v národní soutěži o nejoriginálnější přihlášku.

Českou republiku, Ústecký kraj a město Ústí nad Labem reprezentovala třída s rozšířenou výukou jazyků - VI.A ze Základní školy Stříbrnická v Ústí nad Labem.

Loď započala svou plavbu u Úřadu spolkového kancléřství v Berlíně a ukončila ve „zlaté“ Praze, čímž obě hlavní města propojila. Za podpory prominentů z oblasti kultury i politiky a pedagogických odborníků se posádka plavila historicky významnými městy jako Berlín, Magdeburk, Wittenberg, Drážďany, Ústí nad Labem, Terezín, Mělník a Praha.

Trasa z Berlína do Prahy je z hlediska umělecké a kulturní historie pravým „Eldorádem“. Je to místo podivuhodných událostí, kde skuteční hrdinové zasáhli do dějin: zde reformoval Martin Luther církev, zde objevil Johann Friedrich Böttger techniku výroby porcelánu a zde stvořil pražský Rabbi Löw silou své představivosti svou tajuplnou bytost - Golema, který je dodnes neoddělitelně spjat s židovskou pohádkovou kulturou.

Program na lodi a na pevnině

Motorová loď „Uckermark“ byla současně nejenom hlavním místem konání akce, ale též dílnou a ateliérem pro děti, mládež a umělce, kteří se plavby zúčastnili. Na palubě byli umělci a pedagogové, kteří v různých workshopech probouzeli v dětech fantazii a touhu po vědění a připravovali je na další zastávku. Na každé z těchto zastávek se k posádce přidružily známé osobnosti ze světa vědy, politiky a umění, kteří mají zvláštní vztah k danému místu. Kromě workshopů na lodi byly na programu prohlídky významných kulturně-historických měst.

Cílem projektu byla výměna kulturních hodnot a hledání společných kořenů obou národů s důrazem na kulturní zájmy mladých lidí. Jako zástupci evropské mládeže se třídy obou zemí pokusily dobrat počátků a tradic německé a české kultury.Tento mezikulturní vzdělávací projekt byl financován zplnomocněncem spolkové vlády pro kulturu a média, státním ministrem Berndem Neumannem a Německo-českým fondem budoucnosti.

Den po dni