úterý, 12 prosinec 2017

Na jedné lodi...

...je česko-německý projekt se školou "Am Flughafen" v Chemnitz. Práce žáků probíhá formou dopisování a následných návštěv českých a německých žáků buď v Ústí nad Labem nebo v Chemnitz.

Z aktivit, které v tomto projektu proběhly prezentujeme tyto :

2013 Chemnitz

Na malé předvánoční setkání v rámci projektu „Na jedné lodi“ se 4. prosince 2013 vydala naše třída 7. A. Cílem našeho výletu bylo navštívit partnerskou školu Am Flughafen v Chemnitz a poznat osobně německé kamarády a kamarádky, se kterými jsme si doposud pouze dopisovali. Aby bylo vzájemné poznávání se zajímavější a zábavnější, byl pro nás připraven čtyřhodinový program pod vedením dvou milých českých lektorek Tandemu Plzeň.

Tento program, uváděný jak v češtině, tak v němčině, byl rozdělen na dvě části. Dopolední část byla pojata formou teambuildingu (to jsou aktivity a hry zaměřené na stmelování skupiny a skupinovou spolupráci). Ve velké třídě jsme se třeba všichni, a to nás bylo dohromady i s vyučujícími něco kolem 60, museli seřadit od nejmenší po největší. Nebo jsme se v malých smíšených skupinkách stali lovci a lovkyněmi perel a na jeden nádech jsme museli vylovit co nejvíce perel. Občas vznikl pěkný chaos, ale nakonec jsme díky těmto hrám překonali počáteční nervozitu a stud.

Náplní druhé části programu byla jazyková animace, při které šlo o rozvoj řečových dovedností v cizím jazyce pomocí různých her. My jsme se učili německy a německé děti zase česky. Pro nás to bylo jednodušší, protože jsme již spoustu frází znali (nejsme přeci žádní začátečníci ;)), ale němečtí kamarádi a kamarádky zase byli legračnější, když se snažili vyslovit české „Jak se máš?“. Tentokrát jsme byli rozděleni do dvou učeben a do dvou menších skupin a to tak, aby spolu byli vždy ti, kteří si spolu již dopisují. Při hrách jsme se mezi sebou domlouvali německy i anglicky, a když to nešlo jinak, používali jsme ruce a nohy ;).

Odpoledne jsme jeli na vánoční trhy. Pro spoustu z nás byla zážitkem jízda tramvají do centra, protože jsme tramvají ještě nikdy nejeli. Vánoční trhy byly nádherné, přesto nás nejvíce potěšil dvouhodinový rozchod, při němž jsme se mohli ohřát v nákupním centru ;).

Už se těšíme na duben, kdy je naplánováno další setkání – tentokrát u nás.

2013 Chemnitz ii

Ve dnech 14. až 16. června se 20 našich žáků v doprovodu dvou učitelek zúčastnilo víkendového projektu v Chemnitz a okolí.

Ubytováni jsme byli v chatkách perfektně vybaveného kempu a přálo nám hezké počasí. Žáci si společně s německými kamarády užili bohatého sportovního vyžití. Zahráli si volejbal, stolní tenis, badminton, užili si kol BMX, zaskákali si na trampolínách, využili lezeckých stěn a zaplavali si v bazénu. V sobotu jsme navštívili Chemnitz, kde se konala projížďka na šlapadlech a lodičkách, piknik v parku a odpoledne nákupy. V neděli jsme se po sportovních aktivitách a grilování sbalili a po rozloučení s kamarády odjeli zpět do Ústí.