Facebook
Gmail
Comenius
English web
Erasmus+
čtvrtek, 24 září 2020
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Vytisknout

Erasmus klub ve Finsku

2017 02 Finsko 01Závěrečný výjezd v rámci projektu Erasmus+ se konal ve finském městě Kokkola, kde tři naši žáci a čtyři učitelé společně s týmy ze Španělska, Polska, Finska a Francie strávili týden plný poznávání a zážitků.

V pondělí se všechny týmy sešly v Helsinkách, kde po úvodní prohlídce města naše skupina navštívila finský parlament, kde měla možnost diskutovat o lidských právech ve Finsku s členkou parlamentní strany Zelení, Johannou Karimäkiovou. Následně se skupina vydala na několikahodinovou cestu do Kokkoly, kde na žáky čekaly jejich hostující rodiny.

Úterý začalo prezentací e-book zabývající se milníky lidských práv ve Finsku. Poté si žáci mohli prohlédnout školu a navštívili i běžnou výuku. Po obědě byl před školu přistaven autobus, kterým se celá skupina společně s průvodkyní vydala na prohlídku Kokkoly a jejího okolí. Odpoledne měli žáci volný čas na nákupy a večer si zahráli bowling.

Středa patřila především sportu. Vzhledem k tomu, že se teploty celý týden pohybovaly okolo -15 °C, pořadatelská země zařadila do programu výuku jízdy na běžkách a na bruslích. Někteří žáci si tyto sporty vyzkoušeli poprvé v životě. Po ohřátí ve školní jídelně jsme šli bobovat do přilehlého snowparku. Tuto aktivitu si užili úplně všichni a nejvíce ti, kteří si sněhu ve svých zemích moc neužijí.

Ve čtvrtek se žáci setkali se starostou Kokkoly, kde se dozvěděli více informací o školním systému ve Finsku. Poté se celá skupina přesunula do místního divadla, kde si finští žáci připravili velmi zajímavé představení metodou Divadlo Forum, které je specifické tím, že diváci mohou zasahovat do děje a ovlivnit jeho vývoj. Žáci se rozhodli zpracovat téma manželských neshod z pohledu dítěte. Odpoledne se žáci pokoušeli naučit finský národní tanec, zatímco učitelé se zahřáli při nácviku tance afrického.

Pátek byl ve znamení loučení. Dopoledne skupina navštívila muzeum přírody, kde se žáci dozvěděli, jakým způsobem různé druhy zvířat přežívají zimu ve Finsku. Po odpolední svačině se žáci i učitelé rozloučili se svými hostiteli a v sobotu ráno se jednotlivé týmy vydaly na zpáteční cestu do svých zemí.

Fotografie z Finska