pondělí, 17 prosinec 2018

Výměnný pobyt v Itálii

2014 ItalieŽáci šestého a sedmého ročníku naší školy se začátkem května vydali se svými učiteli na výměnný pobyt do italského městečka Uggiate Trevano, ležícího u severní hranice Itálie se Švýcarskem. Cílem návštěvy bylo umožnit žákům a učitelům z obou škol zakusit život v partnerské zemi, porovnat životní styl, kulturní rozdíly, způsob vzdělávání a financování výuky.

Děti byly po jednom ubytovány v italských rodinách a během čtyř dnů zažily pestrý program s italskými spolužáky. Kromě sportu, základů italštiny či prohlídky školy i malého města Uggiate Trevano děti navštívily města Como a Bellagio na břehu jezera Como a samozřejmě také Miláno, hlavní město oblasti Lombardie. O zážitky nebyla nouze, všem moc chutnala bohatá italská strava a výborná zmrzlina. Co české žáky udivilo nejvíce, byla výuka v sobotu, 8letá školní docházka a hezky vybavená novější budova školy se sportovní halou.

Takováto mezinárodní výměna není první na naší škole. Dlouhodobě realizujeme podobné výměny s dánskou školou Fjerritslev a příležitostně se školami ze SRN. Tyto výměny jsou podporovány nejen vedením školy, ale hlavně samotnými rodiči zainteresovaných žáků, kteří si uvědomují, že jakákoliv investice do jejich dětí se jim v budoucnu bohatě vrátí. Návštěva italských žáků, učitelů a vedení školy v Ústí nad Labem je v plánu na školní rok 2014-2015. Věříme, že navýšení administrativní zátěže a změny v novém občanském zákoníku společně s nedostatkem financí ve školství nezamezí pokračování těchto studijních výměn, které přináší obrovský přínos nejen ve znalostech cizího jazyka, ale také v obecném rozvoji dítěte.

V současné době se škola uchází mimo jiné o grant z EU v programu Erasmus+. Projekt je zaměřen na lidská práva a společně s ústeckou školou by na něm měly spolupracovat základní školy z Finska, Francie, Polska a Španělska, tedy za předpokladu, že všechny zúčastněné strany u svých národních agentur v podání žádosti uspějí.

Mgr. Jakub Ševcovic

Fotografie z této akce najdete opět v naší fotogalerii

Krátké prezentační video najdete ve videogalerii...