Facebook
Gmail
Comenius
English web
Erasmus+
pondělí, 24 září 2018
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Vytisknout

Erasmus+ v knihovně

2017 15 ErasmusDne 28. června 2017 žáci a žákyně našeho Erasmus+ klubu veřejně prezentovali záznam z představení Fórum divadla v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem.

Dva vybraní žáci vyprávěli své dojmy z mezinárodních výměn a zážitky z činnosti našeho Erasmus+ klubu ve škole. Pár milých slov a poděkování učitelům za jejich práci pronesla i starostka MO Severní Terasa, Mgr. Renata Zrníková.

Akci přišlo podpořit mnoho učitelů školy, rodiče, ředitel školy Mgr. Michal Ševcovic a ředitelka knihovny Mgr. Jana Linhartová.

Jako vzpomínku a poděkování za práci na projektu obdrželi žáci Erasmus+ certifikát o účasti na projektu “Postav se za svá práva!”. 

 Fotogalerie je zde ...

 

Students from Erasmus+ club presented their Forum theatre performance on the topic of discrimination to the public in the town’s library on the 28th of June 2017 as one of the final outcomes of our project “Stand up for your rights!” . Teachers, students and  parents attended this event.  Also the  Mayor of Severni Terasa Mrs. Renata Zrniková, the library director Mrs. Jana Linhartová and our headmaster Mr. Michal Ševcovic came to say a few words of appreciation.

Students and teachers shared their experiences of  project.  Audience could see the photo slideshow from all five project mobilities and school activities and we discussed project’s impact on our school and community.

Main coordinators distributed  to Erasmus+ club students Erasmus + Youth passes certificates. It was a very pleasant meeting and an opportunity to summarize our project activities in public.