Facebook
Gmail
Comenius
English web
Erasmus+
neděle, 15 září 2019
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Vytisknout

Stříbrnická na návštěvě v Itálii

2018 10 UggiateČtvrtý ročník italsko-českého výměnného programu v ZŠ Stříbrnická vyvrcholil v prvním říjnovém týdnu výjezdem 22 žáků sedmého ročníku do italského městečka Uggiate Trevano nedaleko švýcarských hranic.

I přesto, že naši žáci Italy hostili v Ústí nad Labem na jaře a po téměř roční spolupráci své italské kamarády celkem dobře znali, byly na cestě autobusem cítit obavy z pobytu v nové rodině. Co když mi nebude chutnat jídlo nebo rodina nebude mluvit anglicky? Co když se mi tam nebude líbit? Škoda, že nemůžeme být v rodinách po dvou. Přece jen to pro většinu dětí bylo poprvé, kdy byly v cizině odkázány samy na sebe. Přivítání italských rodin však bylo tak srdečné, že se naše děti již po první noci strávené v rodinách cítily jako doma a jejich nadšené vyprávění nebralo konce.

Nejvíce naše žáky zaujaly turecké záchody, obří rozměry pizzy a pestrá italská kuchyně obecně. Dále je překvapila hlučnější nátura Italů a fakt, že se Italové ve škole ani doma nepřezouvají. Většina z našich žáků postrádala ve škole barvy, výzdobu a nástěnky s výtvory žáků a myslím, že mnoho z nich si uvědomilo, že naše škola sice zvenku nevypadá úplně moderně, ale interiér máme útulný a veselý. Podivili se i tomu, že italští žáci neznají luxus školní jídelny a většinou si nosí oběd v krabičce z domova.

Všechny nás nadchla nádherná příroda. Úterní dopoledne jsme strávili v lanovém parku v lese vysoko v horách, odpoledne jsme si vychutnali zmrzlinu při romantické procházce turistickým městečkem Bellagio u jezera Como a ve čtvrtek jsme se vydali na túru podél potoka k bývalým vápencovým dolům. Všude na nás čekaly prosluněné dechberoucí přírodní scenérie. Dětem se asi nejvíce líbila středa v historickém městě Como, kde dostaly rozchod a mohly si nakoupit dárky a suvenýry. Ve čtvrtek večer připravili italští rodiče ve škole švédské stoly a všichni jsme se sešli u společné večeře. Na programu byly vydařené prezentace našich žáků o České republice, o Ústí nad Labem a o naší škole. Italští žáci promítli a okomentovali fotografie z uplynulého týdne.

V pátek ráno nastalo obávané loučení, které sice bylo uplakané, ale také plné příslibů budoucího dopisování, telefonování a soukromých návštěv, ať už v Uggiate nebo v Ústí. A existuje pro učitele angličtiny vůbec lepší zpětná vazba, než vidět své žáky, jak se v reálném životě bez problémů domluví a jak jsou sami na sebe hrdí? Je to krásný pocit, vedení obou škol spolupráci podporuje, a tak už se připravuje další ročník akce Ústí – Uggiate.

Jaroslava Štofiková

Fotografie jsou ve fotogalerii