Facebook
Gmail
Comenius
English web
Erasmus+
sobota, 15 srpen 2020
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Vytisknout

Dvoudenní studijní setkání v Chemnitz

2019 02 ChemnitzSpolupráci naší školy s německou partnerskou školou Oberschule Am Flughafen jsme letošní školní rok zakončili návštěvou u nich, v Chemnitz. S výběrem 20ti žákyň a žáků převážně z devátých ročníků jsme byli v úterý 19. 3. přivítáni na půdě jejich školy. Dopoledne jsme se rozehřáli sportovními hrami v tělocvičně. Nechyběla rozcvička na hudbu, běh, úkoly zručnosti na překážkové dráze, závody v týmech ani vybíjená a badminton. Po tělocvicku v malých provedli němečtí žáci a žákyně naše děti po škole. Poté jsme se společně autobusem vypravili do centra města, do Státního muzea pro archeologii, na výstavu SASKO ČECHY 7000. V nejvyšším patře muzea jsme si prohlédli osobnosti a objekty archeologie a kulturních dějin obou regionů a vedle nich také významné umělecké poklady Čech. Jakým překvapením bylo, když nám naši němečtí partneři zařídili, že můžeme navštívit i další patra muzea, ve kterých byla ke zhlédnutí expozice Archeologie Saska. Žáky a žákyně zde zaujali především modely zvířat, vznášejíci se plošina Saska, na kterou se promítala její historie a aplikace, která z fotografie vytvoří vaší “pračlověčí” podobu.

Ve středu 20. 3. jsme společně v centru Solaris obdivovali původně putovní výstavu Global players - Hračky z Afriky. V několika vitrínách výstava prezentuje často dechberoucí, dětmi z Afriky vyrobené, hračky z “odpadů”. Plastové láhve, polystyren, dřevo, dráty a odstřižky látek slouží v chudých zemích jako materiál pro výrobu běžných hraček jako jsou fotbalové míče, auta, lodě a letadla na baterie. Většina našich žáků a žákyň obdivovala dětskou vynalézavost a uvědomila si, v jakém přepychu žijí.

Po výstavě jsme navázali workshopem, při kterém si žactvo ve smíšených skupinách vyzkoušelo proces upcyclingu - přeměny odpadového materiálu na produkt vyšší kvality s ohledem na životní prostředí. Vyráběli tedy například peněženky z kartonů od mléka, tašky ze starých triček či jednoduché kapesní světýlko.

Z Německa jsme si z dvoudenního setkání odvezli spousty zážitků, popovídali jsme si v cizím jazyce s německými kamarády a kamarádkami, poradili jsme si při objednávání jídla a zjistili jsme, že už rozumíme spoustě německých slovíček, která jsme viděli napsaná všude kolem. Než jsme se rozloučili, udělali jsme si fotku a s příslibem dalších společných aktivit v následujícím školním roce, na které se budeme těšit, jsme se vypravili domů. 

Pár fotografií z akce je zde ...