Facebook
Gmail
Comenius
English web
Erasmus+
sobota, 19 září 2020
  • default style
  • blue style
  • green style
  • red style
  • orange style
Vytisknout

Italové opět na ZŠ Stříbrnická

2019 01 UggiatePoslední zářijový týden nového školního roku se na ZŠ Stříbrnická nesl v duchu spolupráce a přátelství se školou G. B. Grassi z italského městečka Uggiate Trevano. V rámci již pátého ročníku partnerství obou škol hostila ústecká škola společně s rodinami žáků sedmých a osmých ročníků 22 Italů a týden to byl opravdu vydařený.

Po půlročním seznamování a přátelství na dálku přes telefon, chat, dopisy a videa se čeští žáci nemohli dočkat, až se se svými italskými přáteli poprvé setkají tváří v tvář. Vybaveni vlajkami a vítacími cedulemi vyrazili 23. září přivítat Italy na pražské letiště. Při pikniku na Petříně dostali všichni italští žáci brožurku o Praze, kterou pro ně Češi vyrobili. Následovala prohlídka Prahy z Petřínské rozhledny komentovaná českými dětmi, návštěva Pražského jezulátka a procházka Malou Stranou a Starým Městem. Na závěr dne zbyl čas i na rozchod a nakupování suvenýrů. Po návratu z Prahy už na děti čekala večeře a postel v rodinách českých školáků, které se postaraly o to, že se u nás v Ústí Italové i přes jazykovou bariéru cítili jako doma a nevnímali často překvapivé kulturní rozdíly jako překážku, ale jako zajímavé obohacení.

V úterý provedli čeští žáci italské kamarády svou školou a zúčastnili se italsko-česko-anglického workshopu, kde se naučili nejzákladnější české a italské fráze a vytvořili pro své spolužáky výukový plakát. Odpoledne s iPady poznávali centrum města při týmové fotografické soutěži. Ve středu dopoledne navštívili Tiské stěny a odpoledne zůstali v rodinách. Dostali tak příležitost poznat, jak žijí rodiny v Česku. Čtvrteční dopoledne si děti užily v Jump centru a odpoledne věnovaly přípravě prezentací na společné večerní posezení s rodinami a učiteli ve školní jídelně. I přes počáteční obavy z početného publika a mikrofonu se anglické prezentace českých žáků povedly. Všichni pak se zájmem sledovali fotky a povídání italských žáků o svém městě a škole. V březnu v tomto školním roce se totiž role hostů a hostitelů vymění a čeští žáci stráví týden v italských rodinách.

Vedení obou škol partnerství podporuje nejen jako důležitou součást výuky cizího jazyka, ale i jako prostředek k zvýšení sebevědomí žáků a k rozšíření jejich obzorů o mezikulturní zkušenosti. Koordinátorky projektu italské i české strany ocenily dlouholetou skvělou spolupráci obou škol a těší se na organizaci dalšího ročníku.

Jaroslava Štofiková

Fotografie z akce jsou zde ...