MINECRAFT Education Edition  na  ZŠ Stříbrnická

MINECRAFT Education Edition na ZŠ Stříbrnická

Publikováno: 17.6.2021 Autor(ka): Jakub Ševcovic

O své dojmy z celostátního kola zaměřeného na rozvoj ICT dovedností ve vzdělávací verzi Minecraftu se s vámi podělí tři finalisté z naší školy.

Rozhovor najdete v přiloženém PDF souboru stejně tak jako několik fotek z prezentace pro vedení školy a učitele ICT.

Zadání soutěže:

Ve čtvrtém ročníku soutěže Minecraft Cup zažijete úžasné dobrodružství. Vydáme se společně do pravěku, do časů druhohor a jury, ve kterých se po planetě Zemi proháněly všemožné druhy dinosaurů. Nadvláda dinosaurů trvala zhruba 134 milionů let, začala někdy před 201 miliony lety a skončila před 66 miliony lety jejich vyhynutím. Ale co by to bylo za dobrodružství, kdybychom se jen učili o minulosti. V Minecraftu si svět dinosaurů vytvoříme a skrze náš vlastní pobyt v něm mu vdechneme život.

Zapomeňte na rok 2021, stávají se z vás dobrodruzi, kteří se přes tajemnou jeskyni dostávají do pravěku, do světa obřích tyrannosaurů, rohatých triceratopsů či ve smečkách lovících velociraptorů. Prožíváte podobné dobrodružství, které prožili chlapci ze starého, ale stále poutavého filmu Cesta do pravěku, ve kterém se na svou dobu (1955) objevily filmové efekty, které tehdy ohromily celý svět.

Vaším úkolem bude vytvořit svět, do kterého se dostáváte po lodi skrze malou zatopenou jeskyni, na jejímž konci se otevře váš malý dinosauří svět, váš malý "jurský park". Kolik toho bude váš svět obsahovat, je jen a jen na vás. K účasti v soutěži je potřeba vytvořit alespoň jeden model dinosaura (případně mamuta), kterého si zvolíte podle libosti. Svět samozřejmě můžete celý pozměnit k obrazu svému a svému dinosaurovi či dinosaurům (či případně mamutům) vytvořit původní prostředí se vším všudy.

Žáci prvního stupně odevzdají pouze soubor se světem, který obsahuje jeskyni s vodou, lodí, kterou se proplavíte až do hlavní části světa, a alespoň jeden model dinosaura. Žáci druhého stupně do celého výtvoru přidají alespoň jeden mechanismus založený na ruditu (redstonu). Může to být automatická past, osvícení vašeho dinosaura v noci (na tlačítko), teleportace v rámci světa, výběr mechanismu je jen na vás. Jakýkoli vlastní mechanismus se počítá, buďte kreativní.

Žáci II. stupně pak mají ještě jeden úkol. Až budete se stavbou hotoví, vytvořte o svém projektu krátké video v délce max. 3 minuty s virtuální prohlídkou světa, která bude začínat plavbou jeskyní a bude pokračovat až k modelu dinosaura. Video můžete doplnit popisem průběhu stavby a doplnit jej slovním komentářem či titulky. K natočení videa můžete použít např. aplikaci PowerPoint (karta Vložení -> Multimédia -> Nahrávání obrazovky).

Povinné výstupy pro I. stupeň:

1. Mapa s vytvořeným světem dinosaurů či mamutů ve formátu .mcworld (upozornění: svět musí být vytvořen v Minecraft: Education Edition, ne v jiné edici Minecraftu). Stavět je nutné pouze v předpřipraveném světě, který je ke stažení zde: formát mcworld / zip.
Svět musí obsahovat:

• podzemní řeku s lodí, kterou se výprava dostane do samotného světa
    • model dinosaura či mamuta

Upozornění: všechny soubory musejí mít na začátku názvu souboru tento formát: příjmení,jméno,název školy

Povinné výstupy pro II. stupeň:

1. Mapa s vytvořeným světem dinosaurů či mamutů obsahující alespoň jeden funkční ruditový (redstone) mechanismus ve formátu .mcworld (upozornění: svět musí být vytvořen v Minecraft: Education Edition, ne v jiné edici Minecraftu). Stavět je nutné pouze v předpřipraveném světě, který je ke stažení zde: formát mcworld / zip.

Svět musí obsahovat:

• podzemní řeku s lodí, kterou se výprava dostane do samotného světa
    • model dinosaura či mamuta
    • název vybraného dinosaura (dinosaurů), v případě výběru mamuta uveďte pouze mamut

2. Popis alespoň jednoho vytvořeného redstonového (ruditového) mechanismu. Popis může mít jeden z následujících formátů:
    • Součást audio komentáře či titulků ve videu (viz bod 3)
    • Samostatný soubor s popisem mechanismu
3. Krátké video, v kterém představíte váš dinosauří svět v Minecraft: Education Edition (max. 3 minuty). Nutné je také uvést název dinosaura, případně dinosaurů (u mamuta uveďte jen mamut), jejichž modely jste postavili. Možné výstupy:
    • Odkaz v TXT souboru na on-line úložiště (YouTube, Vimeo apod.)
    • Video souborUpozornění: všechny soubory musejí mít na začátku názvu souboru tento formát: příjmení,jméno,název školy

Kritéria hodnocení:

• Věrohodnost – jak moc jste se přiblížili k původní podobě vámi vybraného dinosaura
• Propracovanost detailů modelu dinosaura (mamuta)
• Promyšlenost a propracovanost světa
• Pro druhý stupeň navíc: ruditový (redstone) mechanismus (funkčnost, promyšlenost, nápaditost, účelnost)

Přiložené soubory ke stažení