Arche Europa

V roce 2009 jsme se bez velkých očekávání zúčastnili soutěže o plavbu z německého Berlína do matičky Prahy se spoustou zastávek v přístavech po cestě. Naše video - pohádka o Honzovi, kterak šel do světa - však oslovila česko-německou porotu do té míry, že jsme byli vybráni jako vítězové této cesty. Žáci spolu se svými učiteli tak strávili krásných deset dní na lodi Uckermark a zažili spoustu zážitků.

Těžištěm tohoto projektu byla vzájemná kulturní výměna a hledání společných kořenů a hodnotové orientace obou národů, které jsou určující pro výchovu a výuku našich dětí. Při té příležitosti se potkaly dvě třídy, jedna německá a jedna česká, které zvítězily v národní soutěži o nejoriginálnější přihlášku.

Trasa z Berlína do Prahy je z hlediska umělecké a kulturní historie pravým „Eldorádem“. Je to místo podivuhodných událostí, kde skuteční hrdinové zasáhli do dějin: zde reformoval Martin Luther církev, zde objevil Johann Friedrich Böttger techniku výroby porcelánu a zde stvořil pražský Rabbi Löw silou své představivosti svou tajuplnou bytost - Golema, který je dodnes neoddělitelně spjat s židovskou pohádkovou kulturou.

Motorová loď „Uckermark“ byla současně nejenom hlavním místem konání akce, ale též dílnou a ateliérem pro děti, mládež a umělce, kteří se plavby zúčastnili. Na palubě byli umělci a pedagogové, kteří v různých workshopech probouzeli v dětech fantazii a touhu po vědění a připravovali je na další zastávku. Na každé z těchto zastávek se k posádce přidružily známé osobnosti ze světa vědy, politiky a umění, kteří mají zvláštní vztah k danému místu. Kromě workshopů na lodi byly na programu prohlídky významných kulturně-historických měst.

Cílem projektu byla výměna kulturních hodnot a hledání společných kořenů obou národů s důrazem na kulturní zájmy mladých lidí. Jako zástupci evropské mládeže se třídy obou zemí pokusily dobrat počátků a tradic německé a české kultury.Tento mezikulturní vzdělávací projekt byl financován zplnomocněncem spolkové vlády pro kulturu a média, státním ministrem Berndem Neumannem a Německo-českým fondem budoucnosti.